Az oldal feltöltés alatt...
Jellemzõ adatok, történetek, újságcikkek dr. Somóczi Lórántról:


Kocsi Tibor cikke 2014 június 18.-án az "Újbuda" újságban:




Népsport 1977 márc. 11. Gyárfás Tamás cikke (Merész Péter gyûjteményébõl):




Népsport 1976. évi júliusi cikke:

a    s


Gallov Rezsõ cikke a Népsportban 1970-ben:

a


Gallov Rezsõ cikke a Népsportban:

a


Népsport 1979. januári cikke:

a


Népsport, Kocsi Tibor cikke:

a


Népsport Lepjes György cikke:

a


Cikk a Népsportban:

a


MAFC közgyûlés 1968 december 19.-én:

a


Népsport 1970. április 12.:


a


Népsport 1979. júniusi cikke:

a


Edzõi siker 1958-ban:

a



Edzõi oklevél 1960-ból:

a



Vízilabda szakoktatói diploma a Testnevelési Fõiskolán (Képes Sport, 1963. február 19.):

a



Dr. Somóczi Lóránt a válogatottban 1942.-ben:

a



1941. február 22.-én az államtudományok doktora lett Somóczi Lóránt:

a
      a


Fõiskolai világbajnokság Bécsben 1939.-ben:

a
    a


Cikk az olimpiai csapatról 1936.-ban:

a
   


Kanári madár 1936.-ban:

a



A vízilabda válogatott 1934.-ben:

a


A Magyar Vízipóló Kupa döntõje 1934.-ben:

a


Krausz/Somóczi névváltás 1933.-ban:

a


Krausz Lóránt az Árpád Gimnázium csapatában 1931.-ben:

a


Riport a Jövõ Mérnöke egyetemi lapban 1980-ban:

a




Újságcikkek az elhíresült egri vízilabda botrányról:

a   
a



Somóczi dr. toborzó plakátja a Mûegyetemen 1944-ben:

a



Népsport 1985, Kocsi Tibor cikke:

Soma bácsi ajándéka

Akik esztendõkkel ezelõtt gyakorta megfordultak a nyitott „Csasziban" a mai Komjádi uszodában, vagy a bajnoki vízilabda-mérkõzéseken, nyilván emlékez­nek még egy erõsen sántító, kopaszodó, mit szépítsük, nagyhangú edzõre, játék­vezetõre. Aztán Soma bácsi, azaz dr. Somóczy Lóránt pár éve örökre kiköltözött az óbudai temetõbe. Elcsendesedett a Csaszi, ma már nem ítélnek olyat a mérkõ­zéseken a játékvezetõk, hogy: az a hat kiáll! Ma már nincs olyan bíró, aki a háborgó publikum elhallgattatása érdekében pisztollyal a levegõbe lõne.
   Annak idején válogatott játékos, fõiskolai világbajnok csapat tagja is volt. Õ vezette az edzõképzést, bíráskodott és nekünk a MAFC-ban edzõnk is volt. Azt már kevesebben tudták róla, hogy a második világháború legkegyetlenebb évei­ben, végzett jogászként, a hírhedt Margit körúti fegyházból élete kockáztatásával mentette az ártatlanokat, a politikai foglyokat. Nem kérkedett vele, mint ahogy nem sajnáltatta magát a Rajk-per utáni recski ÁVH-börtönévek miatt sem.
    Kemény, néha a gorombaságig õszinte ember volt. Olyan szidásokat kaptunk tõle, hogy a kívülállók nem is értették, miért tûrjük? Nem érthették, hiszen nem ismerték Soma bácsit. Nem tudták, hogy az egész nagy része cirkusz, csupán a hangulat miatt csinálja. Õk nem tudhatták, hogy ölni tudott volna értünk. Annak idején diplomás, egyetemista, vezetõ beosztású emberek dobálták csapatunkban a labdát, mint például Albrecht Tamás, Moletz Nándi, Hradszky Sanyi, Halasy Jenõ, Borbély Csaba, hogy csak néhányukat említsem. Olyan jelzõket talált ki ránk - és ennek a napozó közönség elõtt hangot is adott - ami után egy becsü­letsértési perben közepes képességû járásbíró is szigorú ítéleteket hozott volna.

Miért is jut minden karácsony elõtt eszembe Soma bácsi? Mert ez a kemény ember a csapatnak a Mûegyetemen elõkarácsonyt rendezett minden évben. Vásá­rolt egy fenyõfát és feldíszítette. Mi pedig egymásnak ajándékokat vettünk, ké­szítettünk. Soma bácsinak többek között szájkosarat vásároltunk. És ez a kemény, goromba ember, szinte a könnyekig meghatódott. Ezek a karácsonyok értették meg velem Soma bácsi titkát: csapatot tudott faragni az innen-onnan jött játékosokból. Szeretetet varázsolt közénk. Azokon a karácsony esteken egyálta­lán nem tûnt érthetetlennek, hogy azok a pólósok, akik a mérkõzéseken számta­lanul adják és kapják a pofonokat, miért állják könnytõl csillogószemmel körül a fát.


Soma bácsi egykori (1980. decemberi) karácsonyi ünnepségére szóló meghívója (Horváth László gyûjteményébõl):

a


Néhány mondatos részlet "Kalács" blogjából:
http://www.otvenentul.hu/tarsasag/index.php/blogs/view/7069

"Pár edzést Dr. Somóczi Lóránt tartott, akit szeretve tiszteltünk, mert: kitûnõ humora volt, nagyon jól magyarázott, bár sokszor igen profán, vulgáris stílusban (a jó passz [labdaátadás] olyan mint a f@sz. Nem baj ha egy kicsit hosszú, csak rövid ne legyen!) Egyébként jogász volt, hadbíró ezredes, akit 1950-ben "beutaltak" Recskre, mert visszautasította a Rajk perben való részvételt. 1953-ban szabadult, törött és rosszul összeforrott combcsonttal, egész életében bicegett ezután. Soma bácsi kitûnõen meglátta a helyezkedési hibákat s soha nem felejtette el, hogy kijavíttassa a rossz beidegzõdésekét, ha kellett 10-szer 15-ször is újra játszatva a helyzetet."


Részlet Peterdi Pál: Gyarmati sors, avagy Egy balkéz története c. könyvébõl:


a


Somóczi dr. saját kezû megjegyzése az 1949-es FTC-III. ker. TVE mérkõzéssel kapcsolatosan (1949-ben a III. ker. TVE dr. Somóczi Lóránttal együtt átvette az addig az elsõ osztályban sikeresen szereplõ MAFC vízilabda csapatát, 1949-ben a MAFC már nem indított csapatot a bajnokságban):

a


Dr. Somóczi Lóránt utolsó napjának története (a felesége leírásából):




Lepjes György megemlékezése (Népsport 1982. április 23):

a


Vissza az életrajzra